فلزیاب آلفا دتکتورز / باستان شناسی و دفینه یابی / ۹ کشف شگفت‌ انگیز باستان شناسی در قرن 21
فلزیاب طلایاب گنج یاب Alpha SX9000

۹ کشف شگفت‌ انگیز باستان شناسی در قرن 21

 ۹ کشف شگفت‌ انگیز

در چند دهه‌های اخیر کشفیات بزرگی در باستان شناسی به وقوع پیوست که برخی از آن‌ها بسیار شگفت انگیز بودند. شاید تصور اینکه در زمانه کنونی نیز چنین کشفیاتی انجام گیرد کمی دور از ذهن باشد، اما واقعیت چیز دیگری است. در چند سال اخیر کشفیات شگفت آوری در دنیای واقعی رخ داده که ما قصد داریم شما را با آن‌ها آشنا کنیم. پس با نارون مگ همراه باشید تا ۹ کشف شگفت‌ انگیز باستان شناسی اخیر را بشناسید.

 

۹ کشف شگفت‌ انگیز باستان شناسی

۱- عمارت قرون وسطایی در بریتانیا

بریتانیا کشوری با تاریخچه‌ای غنی و کهن به شمار می‌رود و تاکنون اشیاء، ساختارها و گنج‌های بسیاری در این کشور کشف شده است.  اما این عمارت بزرگ قرون وسطایی که به هنگام درو کردن یک مزرعه در سامرست انگلستان کشف شده، زیبایی‌های خاص خود را دارد. بر اساس قوانین حقوقی، باستان شناسان باید برای پیدا کردن اشیاء ارزشمند زمین مزرعه را حفاری می‌کردند. در این حفاری یک خانه بزرگ قدیمی کم کم سر از خاک بیرون آورد. جالب اینجاست که تاکنون خانه‌ای مشابه این عمارت از این دوران یافت نشده، به همین دلیل باستان‌شناسان تصور می‌کنند این عمارت به طور انحصاری برای افراد ثروتمند ساخته شده است. سرامیک‌های لعابدار به کار رفته در سقف و کف عمارت نشان می‌دهد که افراد برجسته‌ و ثروتمندی در آنجا زندگی کرده‌اند.

عمارت قرون وسطایی در بریتانیا

۲- کشف عاج ۶۰ هزار ساله در سیاتل

هنگامی که کارگران یک کارگاه ساختمانی در سیاتل واشنگتن مشغول به حفاری زمین بودند، با عاج بزرگی مواجه شدند. به گفته دیرینه شناسان، این عاج به یک ماموت کلمبیایی ۲٫۶ متری تعلق دارد. هرچند تعیین سن دقیق عاج کمی دشوار است، اما دیرینه شناسان معتقدند که عاج مذکور بیش از ۶۰ هزار سال سن دارد. ماموت‌ها حدود ۱۰ هزار سال پیش از بین رفتند، این جانداران اندازه‌ای برابر با فیل‌های آسیایی امروزی داشتند.

کشف عاج ۶۰ هزار ساله در سیاتل

۹ کشف شگفت‌ انگیز

۳- کشف یک جنین در زیر پاهای یک اسقف مومیایی شده

محققان دانشگاه لوند سوئد به هنگام بررسی جسد مومیایی شده اسقف پدر وینستروپ، یکی از شخصیت‌های مهم تاریخ اسکاندیناوی دریافتند که نوزاد کوچکی در زیر پاهای او قرار دارد. این بررسی که به وسیله CT اسکن و با هدف یافتن اطلاعات بیشتر درباره زندگی و سلامت مردم اسکاندیناوی در قرون وسطا انجام می‌شد، نشان داد که نوزادی که در هنگام مرگ حدوداً ۵ یا ۶ ماهه بوده، در قسمت پایینی پاهای وینستروپ قرار دارد. تصور می‌شود این نوزاد یا به خود اسقف تعلق داشته و یا والدین او برای اینکه فرزنداشان از مراسم خاکسپاری مناسب و آبرومندی برخوردار باشد، وی را در آن‌جا قرار داده‌اند.

کشف یک جنین در زیر پاهای یک اسقف مومیایی شده

۴- زمین قدیمی بازی‌های توپی  

در دنیای امروز بازی‌های توپی چون والیبال، فوتبال و … در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارند. به نظر می‌رسد اقوام باستانی آمریکای میانه نیز از علاقه‌مندان به بازی‌های توپی بودند. مایاها همچون آزتک‌ها از طرفداران مشتاق بازی توپی Mesoamerican بودند. این بازی علاقه‌مندان بسیاری را به استادیوم‌ها می‌کشاند. یکی از این استادیوم‌ها توسط سازندگان یک زمین بسکتبال در بالای تپه‌ای در یوکاتان مکزیک کشف شد. در این بازی آیینی، شرکت کنندگان حلقه‌های عمودی سنگی را در قسمت مرکزی و کناری یک دیوار قرار می‌دادند و از میان آن‌ها سنگ‌هایی پرتاب می‌کردند.

 ۹ کشف شگفت‌ انگیز

۹ کشف شگفت‌ انگیز

۵- کشف دست قدرت در یورک‌شیر، انگلستان

دست قدرت به مردی به دار آویخته شده تعلق دارد. جی کی رولینگ در مجموعه داستان‌های هری پاتر از این دست به عنوان نمادی برای منبع قدرت استفاده می‌کند. در قسمتی از داستان، دراکو مالفوی به هنگام خرید در یک فروشگاه جادوی سیاه دست قدرت را مشاهده می‌کند، که فروشنده در توصیف آن می‌گوید: این دست تنها به دارنده آن نور اعطا می‌کند. دست قدرت که در کستلتن یورک‌شیر کشف شده، هم اکنون در موزه ویتبی این شهر نگهداری می‌شود. این دست در پای چوبه دار از بدن یک مجرم جدا و در نمک و ادرار انسان نگهداری شده است.

 ۹ کشف شگفت‌ انگیز

۹ کشف شگفت‌ انگیز

۶- کشف بقایای یک انسان ۲۰۰۰ ساله در جاده‌ای در فلوریدا

فلوریدا شهری نیست که به واسطه قدمت تاریخی خود شناخته شده باشد. به همین دلیل کشف بقایای ۲۰۰۰ ساله یک زن بومی آمریکایی در این منطقه شگفت‌آور است. این بقایا در عمق ۱٫۵ متری سطح زمین در یکی از بزرگراه‌های اصلی فلوریدا کشف شده است. به گفته باستان‌شناسان این زن به قبیله تکویستا تعلق دارد. به جز چند شکستگی کوچک در استخوان‌ها، اسکلت به طور شگفت‌آوری سالم مانده است.

کشف بقایای یک انسان ۲۰۰۰ ساله در جاده‌ای در فلوریدا

۷- کشف اسکلت‌ راهبه‌های گناهکار در آکسفورد انگلستان

در انگلستان، راهبه‌هایی که قوانین اخلاقی کلیسا را نقض می‌کردند، به مرگ محکوم می‌شدند. همان‌طور که می‌دانید ازدواج و یا برقراری هرگونه رابطه با جنس مخالف بر اساس قوانین کلیسا ممنوع بود. گروهی از باستان‌شناسان ۹۲ اسکلت را که ۳۰ تای آن‌ها زن بودند در منطقه آکسفورد شیر از زیر خاک بیرون کشیدند. به گفته تاریخ شناسان این راهبه‌ها به خاطر تمایلات نفسانی مخالف با قوانین کلیسا کشته و دفن شده‌اند، زیرا در آن زمان سوزاندن بر خلاف قوانین آکسفورد بوده است.

کشف اسکلت‌ راهبه‌های گناهکار در آکسفورد انگلستان

۸- صفحات حک شده ولگوگراد، روسیه

در حالی که اشیای غول پیکر موجود در تصویر در نگاه اول چند تخته سنگ عظیم به نظر می‌رسند، دو شکارچی یوفو یا بشقاب پرنده معتقدند که ما با چیزی فراتر از تخت سنگ روبه رو هستیم. هر دو جست‌‌وجوگر معتقدند که صفحات سنگی حاوی تنگستن هستند، ماده‌ای که در فناوری نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند در حال حاضر مدرک قطعی برای اثبات فرضیه آن‌ها وجود ندارد و صفحات مذکور تا به امروز همچون معمایی مرموز باقی مانده‌اند.

صفحات حک شده ولگوگراد، روسیه

۹ کشف شگفت‌ انگیز

۹- کشف یک عنکبوت نادر و در خطر انقراض در تگزاس

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما در سال ۲۰۱۲ کشف یک عنکبوت بسیار نادر در کارگاهی ساختمانی در تگزاس منجر به توقف کار شد. البته این اتفاق واکنش‌های بسیاری در پی داشت که چرا یک عنکبوت بسیار کوچک منبع درآمد ۲۰۰ نفر را متوقف کرده است. در راستای قانون گونه‌های در معرض خطر، این عنکبوت نایاب منجر به تعطیلی کارگاه ساختمانی شد. محققان پس از مشاهده این عنکبوت، سوراخ‌های اطراف لانه زمینی وی را برای یافتن اطلاعات بیشتر مورد بررسی قرار دادند.

کشف یک عنکبوت نادر و در خطر انقراض در تگزاس

اگر به مباحث فلزیابی علاقمند هستید پیشنهاد میکنیم صفحه فلزیاب را بررسی کنید.

شما هم امتیاز بدید (از راست به چپ)
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 4 =

طلایاب گنج یاب فلز یاب