فلزیاب طلایاب گنج یاب Alpha SX9000

انواع تکنولوژی گنج یاب ها

 

انواع تکنولوژی هایی که دستگاه های , گنج یاب از آن استفاده می کنند چیست ؟

 

1- گنج یاب  فرکانس بسیار پائین

2-گنج یاب  القاء , پالسی , puls

3- گنج یاب  نوسان ‌ساز یکنواخت

نحوه کار طلایاب

, گنج یاب به روش فرکانس بسیار پائین :

این روش رایج ترین تکنولوژی , گنج یابی است . در این نوع , گنج یاب ها دو نوع میدان مغناطیسی مجزا وجود دارد :

1.    , گنج یاب با میدان مغناطیسی فرستنده: این , گنج یاب میدان مغناطیسی حلقه بیرونی است و جریان برق با فرکانس kh 6/6 در آن جریان دارد و به علت جریانی که در این میدان مغناطیسی وجود دارد یک میدان الکترومغناطیسی به سمت پائین ایجاد می‌شود . فلزاتی که در این میدان مغناطیسی قرار می‌گیرند ، بخاطر خاصیت القاء الکترومغناطیسی از خود میدان مغناطیسی ضعیفی تولید می‌کنند.

2.    , گنج یاب با میدان مغناطیسی گیرنده : این میدان مغناطیسی حلقه درونی است. این سیم بعنوان آنتن گیرنده سیگنال های , گنج یاب رفتار می‌کند. میدان مغناطیسی گیرنده این سیگنالهای ناشی از میدان مغناطیسی فلز یا گنج را دریافت می‌کند و پس از تقویت به جعبه کنترل می‌دهد تا سیگنال ها در آنجا تجزیه و تحلیل شوند. , گنج یاب بطور تقریبی باتوجه به قوی یا ضعیف بودن میدان القایی گنج یا فلز می‌تواند تشخیص دهد که فلز در چه عمقی از زمین قرار دارد.

 

چگونگی تشخیص عمق فلزیاب دستگاه , گنج یاب ؟

, گنج یاب از اختلاف فاز فرکانس میدان مغناطیسی فرستنده و گیرنده  نوع فلز را تشخیص می دهد . چون فلزات مختلف مثل آهن و طلا اختلاف فاز متفاوتی ( به هنگام القاء ) تولید می‌کنند و به این ترتیب , گنج یاب می‌تواند بطور تقریبی نوع فلز مدفون‌شده را تشخیص دهد.

فلزیاب GPX-4500

   روش القاء , پالس , puls ,  :

انواع تکنولوژی گنج یاب ها

در این روش , گنج یابی پالس , puls ,  از یک یا چند میدان مغناطیسی مشترکاً به عنوان فرستنده و گیرنده استفاده می‌شود. در این فن ‌آوری , گنج یابی با ارسال , پالس , puls ,  های کوتاه ولی قوی ، میدان مغناطیسی شدیدی ، قوی در جهت پایین و بلافاصله در جهت عکس تولید می‌شود. این تغییر جهت میدان مغناطیسی باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی القایی در فلز یا گنج بطرف بالا می‌شود. سپس سیستم کنترلی باز به سرعت یک , پالس , puls ,  دیگر می‌فرستند تا میدان مغناطیسی فرستنده ، میدان القایی فلز یا گنج را شکار کند. این نوع سیستم‌ها در تشخیص جنس فلز یا گنج ضعیف عمل می‌کنند ولی برای استفاده در مکان هایی که رسانایی بالا دارند مثل زمین‌های نمکی ، خیس یا نمناک حتی در اعماق زیاد به خوبی جواب می‌دهند.

 

در گیت ها Gate ورودی درب فرودگاه ها از این فن آوری ( روش القاء , پالس , puls ,  ) برای یافتن اشیاء فلزی همراه مسافران پرواز استفاده می کنند .

یک , گنج یاب خوب از سیستم , پالس , puls ,  القایی باید از جدول عمق استاندارد استفاده کند .

انواع تکنولوژی گنج یاب ها

   روش یکنواخت سازی , گنج یابی :

در این نوع دستگاه‌های , گنج یاب از دو میدان مغناطیسی، یک میدان مغناطیسی بزرگ در آنتن , گنج یاب و یک میدان مغناطیسی کوچک در داخل جعبه کنترلی استفاده می کند. هر میدان مغناطیسی به یک ارسال کننده ارتعاش که هزاران , پالس , puls ,  در هرثانیه تولید و ارسال می‌کند ، وصل است. اختلاف فرکانس تولیدی در میدان مغناطیسی بزرگ و کوچک مقدار ثابتی است . با عبور میدان مغناطیسی بزرگ از روی فلز یا گنج ، میدان القایی در فلز ایجاد می‌شود . با تداخل میدان القایی با میدان میدان مغناطیسی بزرگ ، اختلاف فرکانس بین میدان مغناطیسی کوچک و بزرگ تغییر می کند ، سپس این اختلاف فرکانس توسط سیستم شنیداری به بوق‌هایی تبدیل می‌شود و فرد متوجه می شود که زیر خاک  فلزی یا گنجی وجود دارد یا نه .

این روش , گنج یاب کم‌هزینه ‌ترین و ارزان ترین روش , گنج یاب ,ی است ولی توانایی دو سیستم قبلی را در شناسایی نوع و عمق فلز یا گنج را  ندارد .

اجزاء کلی هر فلزياب یا , گنج یاب چه هستند ؟

1. بند و دسته حمل  2. جعبه كنترل 3. کویل برای ایجاد میدان مغناطیسی

شما هم امتیاز بدید (از راست به چپ)
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

طلایاب گنج یاب فلز یاب