فلزیاب آلفا دتکتورز / فلزیاب نقطه زن / فلزیاب تصویری / فلزیاب تصویری چیست و چگونه کار می کند؟+ معرفی برترین مدل ها
فلزیاب طلایاب گنج یاب Alpha SX9000

فلزیاب تصویری چیست و چگونه کار می کند؟+ معرفی برترین مدل ها

مقدمه

تکنولوژی های جدید در دنیای امروزه به ما امکان می دهند تا به راحتی و با دقت بالا اجسام مختلف را شناسایی کنیم. همانطور که تکنولوژی به پیشرفت خود ادامه می دهد، دنیای فلزیاب نیز پیشرفت می کند. یکی از جدیدترین ابداعات در این زمینه، فلزیاب تصویری است، ابزاری قدرتمند که با ترکیب بازخورد بصری و صوتی به کاربران کمک می کند تا گنجینه های مدفون را با سهولت و دقت بیشتری پیدا کنند.. در این مقاله به بررسی فلزیاب یا طلایاب تصویری، کارکرد آن و انواع گنج یاب تصویری آن خواهیم پرداخت.

از زمانی که دستگاه های فلزیاب اولیه پا به دنیای فناوری گذاشتند به مرور دست خوش تغییرات بسیاری شدند که یکی از این تغییرات هم اضافه شدن صفحه نماش های با کیفیت و وضوح بالا به این دستگاه بود. این ویژگی به این سیستم ها امکان می دهد تا ویژگی های حرفه ای و پیچیده خود را به ساده ترین شکل ممکن به کاربران حتی مبتدی منتقل کنند.

 

فلزیاب تصویری

فلزیاب تصویری دقیقا چیست؟

در اصل، فلزیاب تصویری یک فلزیاب است که دارای یک حسگر و صفحه نمایش داخلی است و به کاربران اجازه می دهد در هنگام جستجوی اجسام فلزی آنچه را که در زیر سطح قرار دارد، ببینند. این می تواند فوق العاده مفید باشد، به خصوص در هنگام تلاش برای شناسایی و تمایز بین انواع مختلف فلز یا هنگام جستجو در مناطقی که زمین آلودگی زیادی دارد.

این دستگاه ها نوعی از فلزیاب هستند که فناوری سنتی فلزیاب ها را با قابلیت های تصویربرداری ویدئویی ترکیب می کند. این فناوری نوآورانه به کاربران این امکان را می دهد که نه تنها اشیاء فلزی را تشخیص دهند، بلکه آنها را به صورت تصاویر رنگی بر روی یک صفحه نمایش نیز مشاهده کنند.

 

نحوه کار

‏فلزیاب های تصویری یا ویدئویی با انتشار یک میدان الکترومغناطیسی که با اجسام فلزی در زمین تعامل دارد، و دریافت آن کار می کنند. هنگامی که یک جسم فلزی تشخیص داده می شود، فلزیاب تصویری سیگنالی را به صفحه نمایش  ارسال می کند که مکان و اندازه جسم را بصورت کاملا تخمینی نشان می دهد. این ویژگی به کاربران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به کندن مناطق وسیعی از خاک، محل اشیاء فلزی مدفون را به سرعت و به راحتی شناسایی کنند.

 

فلزیاب تصویری

مزایا

‏یکی از مزیت‌های اصلی فلزیاب‌ های تصویری، توانایی آن‌ها در ارائه تصویر بصری از اشیاء شناسایی‌ شده است. این دستگاه ها به ویژه برای باستان شناسان، جویندگان گنج و سایر کسانی که به دنبال سرگرمی هستند و می خواهند قبل از حفاری آن را ببینند، مفید است. گنج یاب تصویری با تولید رنگ های مختلف می تواند به کاربران کمک کند تا بین انواع مختلف اشیاء فلزی مانند سکه ها، جواهرات و آثار باستانی تمایز قائل شود. علاوه بر بخش بصری، فلزیاب های تصویری معمولاً دارای بازخورد صوتی نیز هستند. این یک ویژگی مهم است زیرا به کاربران امکان می دهد اشیاء فلزی را که ممکن است نتوانند روی صفحه ببینند، مانند آنهایی که در اعماق زمین مدفون شده اند، تشخیص دهند. بازخورد صوتی همچنین می تواند به کاربران کمک کند تا بین انواع مختلف فلز تفاوت قائل شوند، زیرا هر نوع صدای منحصر به فردی تولید می کند.

 

‏یکی دیگر از مزایای فلزیاب یا طلایاب های تصویری، توانایی آنها در تشخیص اجسام در اعماق بیشتر نسبت به فلزیاب های سنتی است. این به این دلیل است که فناوری تصویربرداری ویدیویی می تواند اشیایی را که در عمق بیشتری از فلزیاب های سنتی می توانند در زمین دفن شده اند را شناسایی کند. این امر باعث می‌شود که فلزیاب‌های تصویری برای یافتن گنج‌های مدفون یا مصنوعات باستان‌شناسی مفید باشند. بخش ویدیویی دستگاه همچنین می‌تواند درک بهتری از شکل، اندازه و جهت اشیاء فلزی که تشخیص می‌دهند را در اختیار کاربران قرار دهد. این می تواند به ویژه هنگام تلاش برای تعیین اینکه آیا یک شی ارزش حفر کردن را دارد یا نه مفید باشد. علاوه بر این، بازخورد بصری می تواند برای کسانی که هنوز در حال یادگیری استفاده از فلزیاب هستند، مفید باشد، زیرا راه بصری همیشه قابل درک تر و آسان تر است.

 

فلزیاب تصویری

 

‏فلزیاب های تصویری دارای مدل های مختلفی می باشند که معمولاً  سبک وزن هستند و به راحتی می توان آن را حمل کرد و در محیط های مختلف استفاده کرد. کار با آنها نیز نسبتاً آسان است، اکثر مدل ها دارای کنترل های ساده و رابط های بصری قابل فهمی هستند.

 

انواع فلزیاب تصویری

واژه ی فلزیاب تصویری در بازار ایران شاید دچار کمی تحریف شده باشد. در بازارهای خارجی معمولا فلزیاب های تصویری دستگاه هایی هستند که به هیچ عنوان کاربردی برای فلزیابی و گنج یابی ندارند و فقط برای مطالعات زمین شناسی و ژئوفیزیک طراحی و ساخته شده اند. اما در داخل ایران تقریبا به همه دستگاه هایی که صرفا دارای یک صفحه نمایش برای نمایش اطلاعات باشد، فلزیاب یا طلایاب تصویری گفته می شود. حتی در ایران برخی با هدف سودجویی برنامه های موبایلی رایگانی تحت عنوان فلزیاب گوشی را بعنوان طلایاب تصویری بفروش می رسانند که کاملا ناکارآمد هستند.

که البته زیاد هم دور از منطق هم نیست چرا که اطلاعات تولید شده در این صفحه نمایش چه بصورت گرافیکی خوش رنگ و لعاب باشد و چه بصورت اعداد و نموارد های خطی، باز هم کمک شایانی به فهم موقعیت هدف و شکل حدودی آن می کنند.

در اینجا می خواهیم به این دو دسته از فلزیاب های تصویری و نمایش چند تصویر از برند های معروف بپردازیم

 

1-سیستم های GPR یا گنج یاب تصویری COBRA WIRELESS GPR

‏یکی از محبوب ترین انواع فلزیاب های تصویری، سیستم رادار نفوذی زمین (GPR) است. سیستم های GPR از امواج رادار برای نفوذ به زمین و ایجاد تصویر سه بعدی از سطح زیرین استفاده می کنند. این به کاربران این امکان را می دهد که نه تنها موقعیت اشیاء فلزی بلکه سایر ویژگی های زیرزمینی مانند لوله ها، کابل ها و فضاهای خالی را نیز مشاهده کنند. بهترین دستگاه گنج یاب تصویری GPR جهان دستگاه COBRA محصول ششرکت رادار تیم است که بیشتر مصرف ژئوفیزیک دارد

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این نوع دستگاه ها به مقاله دستگاه گنج یاب تصویری آمریکایی  مراجعه کنید

 

گنج یاب تصویری COBRA WIRELESS GPR

شکل ظاهری و نمونه تصویر گرفته شده گنج یاب تصویری COBRA WIRELESS GPR

 

 

2-فلزیاب تصویری نقطه زن

فلزیاب های تصویری نقطه زن معمول که بهترین کارایی را دارند دستگاه هایی هستند که علاوه بر نعیین محل دقیق هدف یک تصویر تقریبی نیز از آن شی به کاربر ارائه می دهد که می تواند به کاوشگر کمک بسیار زیادی در تحلیل هدف بکند. گنج یاب تصویری نقطه زن بر خلاف دستگاه های جی پی آر برای تصویربرداری از زمین ساخته نشده اند و بیشتر برای کشف اشیا با ارزش مدفون زیر زمین کاربرد دارند.

این نوع دستگاه ها محبوبیت بسیار زیادی دارند و همه شرکت های معروف جهان چندین مدل را تولید کرده اند که از معروف ترین و بهترین فلزیاب های تصویری جهان می توان به دستگاه فلزیاب تصویری Lorenz Deepmax Z1 و بردار بزرگتر آن Lorenz Deepmax Z2 ساخته شرکت دیپ مکس آلمان، دستگاه طلایاب تصویری GPX 5000 شرکت Minelab استرالیا، دستگاه Garrett AT max شرکت Garrett آمریکا، دستگاه Invenio از شرکت نوکتا ترکیه و دستگاه های Alpha SX7000  و Alpha SX9000  از شرکت Alpha Detector  اشاره کرد

این دستگاه ها که اکثرا فلزیاب پالسی (PI) هستند با تکنولوژی های پیشرفته ای که دارند می توانند در تعیین شکل حدودی و میران عمق هدف کمک بسزایی به کاوشگر بکنند

در عکس های زیر می توانید نمونه ای از منو و تصاویر تولید شده از اهداف توسط این دستگاه ها را ببینید

 

فلزیاب تصویری ctx 3030

منو و صفحه نمایش فلزیاب CTX3030 که طرفداران زیادی در سرتاسر دنیا دارد

 


گنج یاب تصویری

منو و نمونه اسکن گرفته شده از دستگاه Alpha SX9000 که طرفداران زیادی در ایران دارد

 


 

طلایاب تصویری لورنز

منو و نمونه تصویر گرفته شده با استفاده از دیتالاگر پیشرفته ترین دستگاه گنج یاب تصویری Lorenz Z2 که طرفداران زیادی در جهان دارد

 


 

 

طلایاب تصویری اینونیو

منو و نمونه اسکن گرفته شده از فلزیاب تصویری فوق العاده گران قیمت اینونیو ساخت نوکتای ترکیه

 


 

 

طلایاب تصویری

منو و نمونه اسکن گرفته شده از دستگاه Alpha SX7000 که طرفداران زیادی در ایران دارد

 


 

 

 

فلزیاب تصویری gpz7000

صفحه نمایش و نمونه تصویر گرفته شده از دستگاه محبوب کاوشگران GPZ7000

 


 

 

 

فلزیاب تصویری

صفحه نمایش چند نمونه از دستگاه  های محبوب ساخت شرکت گرت ایالات متحده امریکا

 

آنالیز اسکن فلزیاب تصویری

مهم تر از و تصویری که هر دستگاه طلایاب تصویری به شما می دهد قطع تحلیل آن تصویر است. ساخت فلزیاب و مدار دستگاه بسته به ویژگی ها و نوع برنامه نویسی خود دارای پارامترهایی است که مختص آن دستگاه هست و به همین دلیل به آموزش مختص آن دستگاه هم نیاز دارد. دانستن اینکه رنگی یا شکلی که دستگاه شما تولید کرده است به چه معنی است باید در اولویت اول شما قرار بگیرد. این موضوع مهم نیز باید توسط سازندگان دستگاه ها هم بصورت شفاهی و بصورت فایل آموزشی به خریدار ارائه شود. در قسمت بالا نمونه تصاویر تولید شده را مشاهده کردید که هر کدام تحلیل خاص خود را دارد.

 

 

فیلم تست و تصویرگیری با فلز مس از فلزیاب تصویری آلفا اس ایکس 7000 محصول آلفا دتکتورز

 

فیلم تست و تصویرگیری با فلز طلا از فلزیاب تصویری آلفا اس ایکس 7000 محصول آلفا دتکتورز

 

کاربرد فلزیاب تصویری

‏فلزیاب های تصویری در کاربردهای مختلفی از جمله باستان شناسی، گنج یابی و فلزیابی صنعتی استفاده می شوند. در باستان شناسی، فلزیاب های تصویری برای مکان یابی و شناسایی آثار و سازه های مدفون استفاده می شود. در گنج یابی از آنها برای یافتن گنج دفن شده و دیگر اشیاء با ارزش استفاده می شود. در فلزیابی صنعتی، از آنها برای تشخیص اجسام فلزی در محصولات غذایی، منسوجات و سایر مواد استفاده می شود.

‏به طور کلی، فلزیاب های تصویری ابزاری قدرتمند برای هر کسی است که علاقه مند به یافتن اجسام فلزی مدفون شده است. آنها با فناوری پیشرفته و قابلیت های تصویربرداری بصری خود، روشی منحصر به فرد و موثر برای مکان یابی و شناسایی گنجینه های پنهان ارائه می دهند. چه باستان شناس باشید، چه کاوشگر، یک فلزیاب یا طلایاب تصویری نقطه زن می تواند به شما در کشف رازهای گذشته و کشف گنجینه های جدید کمک کند.

 

قیمت دستگاه فلزیاب تصویری

یکی از معایب احتمالی فلزیاب های ویدئویی این است که نسبت به فلزیاب های سنتی گران تر هستند.  با این حال، برای کسانی که در مورد فلزیابی جدی هستند و می خواهند روی ابزاری با کیفیت بالا سرمایه گذاری کنند که بتواند دقت و کارایی بهتری را ارائه دهد، ممکن است هزینه اضافی ارزش آن را داشته باشد. علاوه بر این، برخی از مدل ها به ویژگی های اضافی مانند ردیابی GPS و اتصال بی سیم مجهز هستند که می تواند تجربه کاربر را بیشتر کند. قیمت دستگاه فلزیاب تصویری بستگی به نوع و کیفیت دستگاه دارد. همچنین، برند و قابلیت های خاص دستگاه نیز می تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. قبل از خرید هر دستگاه، بهتر است مشخص کنید که چه نوع فلزاتی را می خواهید شناسایی کنید و سپس بر اساس این نیاز، دستگاه مناسب را انتخاب کنید. اگه به صفحه لیست قیمت فلزیاب تصویری مرجعه کنید می توانید انواع مختلف این دستگاه را با مشخصات آن ها مشاهده کنید که قیمتی بین 40 تا 400 میلیون تومان دارند.

 

خرید فلزیاب تصویری

اگر قصد خرید فلزیاب تصویری را دارید توصیه های زیر را جدی بگیرید:

1-قبل از خرید هر دستگاه طلایاب تصویری نسبت به سیستم های مختلف و کارایی آن ها از منابع مختلف و بی طرف اطلاعات لازم را کسب کنید.
2-فلزیاب یا گنج یاب تصویری را فقط با امتحان و آزمایش بر زمین (خاک) خریداری کنید.
3-قبل از خرید دستگاه از گارانتی و خدمات پس از فروش آن اطمینان حاصل کنید.
4-از شرکت های با سابقه و معتبر خرید کنید.
5-از خرید دستگاه های بدون شماره سریال و فاقد برچسب و کارت خودداری کنید.
6-قبل از خرید با افراد متخصص و باتجربه و شرکت های مطرح در عرضه فلزیاب مشورت کنید.
7-فریب ظاهر یا کاتالوگ یا مدل (خارجی یا ایرانی بودن) فلزیاب را نخورید و قبل از هر چیز بسیار تحقیق کنید.
8-برای کارها و مکان های مختلف نوع فلزیاب متفاوت است؛ فلزیاب های مخصوص پیدا کردن گنج یا عتیقه و آثار باستانی با فلزیاب های مخصوص مین یابی و مناطق جنگی یا معدن یابی و غیره ساختاری متفاوت دارد. پس قبل از هر چیز توجه کنید برای چه کاری و کجا می خواهید از فلزیاب استفاده کنید سپس متناسب با آن فلزیاب خود را انتخاب کنید.
9-فلزیاب تصویری اجاره نکنید. در صفحه اجاره فلزیاب ما 9 دلیل مهم برای این موضوع بیان کرده ایم.
10-برخی افراد ممکن است طلایاب تصویری دست دوم را انتخاب کنند. برای خرید این دستگاه ها به نکاتی که در صفحه فلزیاب دست دوم اشاره کرده ایم توجه داشته باشید

 

 

جمع بندی

دستگاه های فلزیاب تصویری لزوما انتخاب مناسبی برای همه نیستند. در حالی که آنها می توانند در موقعیت های خاص مفید باشند (مانند زمانی که در مناطقی با ذرات زیاد جستجو می کنید یا هنگام تلاش برای تفکیک بین اشیاء با ظاهر مشابه) ولی ممکن است برای کاربران معمولی تر ضروری نباشند. فلزیاب های سنتی هنوز هم کاملاً قادر به تشخیص اجسام مدفون هستند و اغلب مقرون به صرفه تر و کاربر پسندتر هستند.

امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله داده شد توانسته باشد به میزان آگاهی شما از  این نوع دستگاه ها افزوده باشد.

 

 

موفق و پایدار باشید

شما هم امتیاز بدید (از راست به چپ)
[کل: 11 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

طلایاب گنج یاب فلز یاب