فلزیاب آلفا دتکتورز / فلزیاب نقطه زن / فلزیاب پالسی (PI) / همه چیز در مورد فلزیاب های پالسی PI
فلزیاب طلایاب گنج یاب Alpha SX9000

همه چیز در مورد فلزیاب های پالسی PI

فلزیاب های القای پالس PI ) Pulse induction )

فلزیاب پالسی چیست؟

 

فلزیاب پالسی

 

در فلزیاب پالسی از یک یا چند سیم پیچ مشترکا به عنوان فرستنده و گیرنده استفاده می شود. در این فناوری با ارسال پالس های کوتاه ولی قوی، میدان مغناطیسی شدیدی در جهت پایین (زمین) و بلا فاصله در جهت عکس تولید می شود. این تغییر جهت میدان مغناطیسی باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی القایی در فلز بطرف بالا می شود. سپس سیستم کنترلی به سرعت پالس دیگری می فرستد تا میدان مغناطیسی فرستنده، میدان القایی فلز را شکار کند. این نوع سیستم ها در تشخیص جنس فلز، ضعیف عمل می کنند ولی برای استفاده در مکان هایی که رسانایی بالا دارند مثل زمین های نمکی، خیس و حتی در اعماق زیاد به خوبی جواب می دهند. در درگاه های ورودی درب فرودگاه ها از این فناوری (PI) برای یافتن اشیاء فلزی همراه مسافران پرواز استفاده می کنند.
در اینجا به مطلبی حاشیه ای اشاره می کنیم که دانستن ان برای خوانندگان محترم مفید است.

فلزیاب ها بر اساس نوع میدان مغناطیسی که توسط فرستنده ی ان ها ایجاد می شوند به دو نوع پالس القایی (Pulse induction (PI و نوسان ممتد (Continuous wave (CW تقسیم می شوند:

در فلزیاب های نوع PI یک جریان فرستنده که متوالیا” روشن و خاموش می شود برقرار می گردد.میدان، جریان ادی (eddy) پالسی در شیء ایجاد می کند که با انالیز میرایی پالس القا شده در گیرنده شناسایی می گردد؛ در واقع انرژی القایی نسبت به ولتاژ اولیه در دو سر سلف با یک اختلاف فاز ظاهر می شود. در صورت برخورد دستگاه با فلزات، تغییراتی در دامنه و یا اختلاف فاز ایجاد می شود؛ این تغییرات را در تصویر زیر که حاصل مقایسه ی دو موج اولیه ی ارسالی و موج پسماند است مشاهده می کنید.

 

فلزیاب پالسی

 

سیم پیچ در فلزیاب های نوع PI

قلب دستگاه یا همان قسمت اصلی ان سیم پیچ می باشد. متناسب با جریان گذرنده از سیم پیچ و تعداد دور ان به صورت انرژی میدان مغناطیسی در اطراف سیم پیچ ایجاد می گردد. در صورت قطع انرژی، ابتدا ولتاژ دو سر سیم پیچ صفر می شود و پس از صفر شدن میدان موجود به صورت میرایی، یک نیروی ضد محرکه در سیم پیچ، القا می گردد. نیروی ضد محرکه در صورت عدم حضور فلز مستهلک می شود و چنانچه فلزی در حوزه ی عملکرد سیم پیچ وجود داشته باشد، میدان مغناطیسی سیم پیچ بر ان اثر کرده و جریان هایی در ان فلز بوجود می اید؛ به عبارتی در اثر شار عبوری میدان مغناطیسی فلز لحظه ای مغناطیس می شود این امر به مغناطیس یا غیر مغناطیس بودن فلز بستگی دارد. ولی در هر دو حالت نتیجه این است که باعث بیشتر شدن زمان میرایی نیروی ضد محرکه می شود یعنی زمان به صفر رسیدن ولتاژ طولانی تر می شود و یا در بعضی از فلزات سریع تر می شود که کاملا” به نوع فلز بستگی دارد. از اندازه گیری سرعت میرایی می توان نوع فلز را مشخص کرد.

 

پس از القا، موج حاصل از سیم پیچ ابتدا تقویت شده و سپس از ان نمونه برداری به عمل می اید و در لحظه ای که سیگنال به صفر می رود، از نمونه مورد نظر انتگرال گرفته می شود. خروجی انتگرال گیر سیگنالی است که با مدت زمان میرایی نیروی ضد محرکه متناسب است. این ولتاژ فرکانس نوسان ساز کنترل شونده با ولتاژ را تغییر داده و فرکانس خاص به صورت صوت از بلند گو شنیده می شود.

اساس کار طلایاب و فلزیاب های PI بر اشکارسازی این اختلاف ولتاژ چند میکرو ولتی بین دو نمودار یعنی زمانی که سیم پیچ ما در معرض هیچ نوع فلزی قرار ندارد و زمانی که سیم پیچ در معرض یک نوع فلز قرار می گیرد است. فلزات مختلف در طول این نمودار در جاهای خاصی قابلیت تاثیر بیشتری دارند.

 

 

تاریخچه ی فلزیاب های PI

از سال 1960 تحقیقات وسیعی بر روی فلزیاب های نوع PI صورت گرفت که یکی از قوی ترین انگیزه های پیشرفت این سیستم کاربرد وسیع ان در باستان شناسی بود. اروپا بیشترین سهم را در پیشرفت سیستم PI داشته و در این میان نام دانشمندی به نام اریک فوستر (Eric Foster) خود نمایی بیشتری دارد. بیشتر تحقیقات او در راستای افزایش میزان تفکیک در فلزیاب های PI بوده است.
شرکت Minelab اولین شرکتی بود که در حدود سال های 1990 فلزیاب PI خود را که مختص جستجوی طلا بود در ایالات متحده ارائه کرد. معرفی محصول SO2000 موجب استفاده ی روز افزون از سیستم PI در جستجوی طلا شد.

 

همه چیز در مورد فلزیاب های پالسی PI

 

طرز کار فلزیاب های PI

اساس کار سیستم گنج یاب PI، ایجاد یک پالس قوی در درون سیم پیچ و انالیز سیگنال در سیم پیچ در مدت کوتاهی بعد از خاموش شدن پالس است که این روند به صورت متناوب تکرار می شود. در زمانی که شدت جریان در سیم پیچ برقرار می گردد میدان مغناطیسی بوجود می اید که در مواجهه با اجسام فلزی، در نتیجه ی این میدان مغناطیسی، جریان در جسم فلزی برقرار می شود.
وقتی جریان درون سیم پیچ به طور ناگهانی باز می ایستد، میدان حاصل از سیم پیچ و جسم فلزی مورد نظر با یکدیگر تداخل کرده و این امر موجب سیگنال حاصل از سیم پیچ می شود. طول این سیگنال و مدت زمان ان، تابع اندازه، شکل و ترکیب جسم مورد نظر خواهد بود. به طور مثال فلزات رسانای خوب، سیگنالی قوی اما کوتاه را به وجود می اورند. در این میان فلز اهن سیگنالی قوی تر از طلا ایجاد که دلیل سهولت یافتن اهن نسبت به طلا نیز همین امر است.

 

از دیگر مطالب این سایت:

گنج یاب دستی

ساخت فلزیاب با عمق 3 متر

فلزیاب پالسی

امتیاز

اساس کار سیستم گنج یاب PI، ایجاد یک پالس قوی در درون سیم پیچ و انالیز سیگنال در سیم پیچ در مدت کوتاهی بعد از خاموش شدن پالس است که این روند به صورت متناوب تکرار می شود. در زمانی که شدت جریان در سیم پیچ برقرار می گردد میدان مغناطیسی بوجود می اید که در مواجهه با اجسام فلزی، در نتیجه ی این میدان مغناطیسی، جریان در جسم فلزی برقرار می شود.

ردیاب و شعاع زن جدید Super Alan Tarama محصول۲۰۱۸
شما هم امتیاز بدید (از راست به چپ)
[کل: 10 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

طلایاب گنج یاب فلز یاب